wroclaw.pl strona główna

WROCŁAW Pomysł na weekend: Wybierz się na spacer po fascynującym Lubomierzu

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Centra Obsługi Mieszkańca z nowymi udogodnieniami

Centra Obsługi Mieszkańca z nowymi udogodnieniami. Ułatwią sprawy m.in. słabowidzącym i niedosłyszącym

Data publikacji: Autor:

| aktualizacja:
Kliknij, aby zobaczyć galerię
Zdjęcie ilustracyjne - starsza kobieta załatwia sprawę z urzędniczką przy okienku - Centrum Obsługi Mieszkańca w Magnolii. Fot. Grzegorz Rajter
Zdjęcie ilustracyjne - starsza kobieta załatwia sprawę z urzędniczką przy okienku - Centrum Obsługi Mieszkańca w Magnolii.

W Centrach Obsługi Mieszkańca pojawiły się w ostatnim czasie nowe udogodnienia m.in. dla osób słabowidzących i niewidomych. To folie powiększające i specjalne ramki ułatwiające złożenie podpisu w odpowiednim miejscu. To tylko jedna z wielu inicjatyw zwiększających dostępność wrocławskich COM-ów.

Reklama

W centrach można też skorzystać m.in. z pętli indukcyjnych, ścieżek naprowadzających oraz możliwości połączenia się z tłumaczem polskiego języka migowego.

We Wrocławiu działa sześć Centrów Obsługi Mieszkańca. Są to punkty, w których mieszkanki i mieszkańcy Wrocławia załatwiają różne sprawy urzędowe – od wyrobienia dowodu osobistego, przez rejestrację pojazdu po kwestie meldunkowe i związane z opłatami za gospodarowanie odpadami komunalnymi. COM w Centrum Handlowym Magnolia oferuje nawet możliwość wyrobienia paszportu.

Większa dostępność oznacza komfort i samodzielność

– Wrocławskie COM-y to miejsca, do których na różnych etapach życia muszą zajrzeć wszyscy mieszkańcy i mieszkanki Wrocławia. Naszym obowiązkiem jest zatem zadbać, aby każdy mógł podczas załatwiania swoich spraw być samodzielnym. To nie tylko kwestia udogodnienia, to jakiś rodzaj zachowania godności – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Drobnostka z punktu widzenia ludzi w pełni sprawnych to nierzadko spora bariera u tych, którzy takiej asysty sprzętowej czy osobowej potrzebują. Tam, gdzie jest to konieczne, zapewniamy wsparcie pracownika COM-u. Ja jednak proszę naszych urzędników o szukanie takich rozwiązań, które pomogą w jak największej samodzielności naszym mieszkańcom
podkreśla Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Wszystkie Centra Obsługi Mieszkańca zostały w ostatnim czasie wyposażone w nowe udogodnienia: folie powiększające i specjalne ramki do podpisów. Ułatwiają one samodzielne i komfortowe załatwianie spraw m.in. osobom słabowidzącym i niewidomym.

Galeria zdjęć

    Ramka ułatwiająca podpis UMW
    Ramka ułatwiająca podpis
    Folia powiększająca i ramka do podpisu UMW
    Folia powiększająca i ramka do podpisu
    Folia powiększająca UMW
    Folia powiększająca

Folie powiększające A4 pozwalają na wierne odwzorowanie tekstu w powiększeniu 300 procent, co jest szczególnie przydatne dla osób słabowidzących. Drugie ważne udogodnienie to specjalne ramki, dzięki którym osoby niewidome i słabowidzące mogą bez większego problemu odnaleźć właściwe miejsce na podpis na dokumentach
wyjaśnia Agnieszka Lewandowska, koordynator ds. dostępności w Urzędzie Miejskim Wrocławia.

Ścieżki naprowadzające, pętle indukcyjne i tablety z tłumaczem migowym

W COM-ach znajdziemy również udogodnienia dla osób niedosłyszących i głuchych. Centra wyposażone są w tablety z aplikacją "TŁUMACZ MIGAM", która umożliwia połączenie się z tłumaczem języka migowego w czasie rzeczywistym.

W placówkach przy ul. Gabrieli Zapolskiej, w Centrum Handlowym Magnolia oraz na Placu Nowy Targ zainstalowane są też pętle indukcyjne. Są to urządzenia, które wspomagają osoby korzystające z aparatów słuchowych lub implantów ślimakowych, szczególnie tych wyposażonych w cewkę indukcyjną (tryb „T”).

Galeria zdjęć

    Kolejkomat z tłumaczeniem języka migowego UMW
    Kolejkomat z tłumaczeniem języka migowego
    Przenośna pętla indukcyjna UMW
    Przenośna pętla indukcyjna
    Tablet do tłumaczeń na język migowy UMW
    Tablet do tłumaczeń na język migowy
    Bezprzewodowe urządzenie wspomagające słyszenie UMW
    Bezprzewodowe urządzenie wspomagające słyszenie

W Centrach znajdują się również plany tyflograficzne i ścieżki naprowadzające. Są one przeznaczone dla osób niewidomych i słabowidzących - umożliwiają im samodzielne i bezpieczne poruszanie się po urzędzie.

Galeria zdjęć

W orientacji w przestrzeni pomaga też system nawigacyjno-informacyjny „ToTuPoint”. Jest to urządzenie montowane nad wejściami do budynków oraz w ich strategicznych miejscach, które komunikuje się z użytkownikiem za pomocą bezpłatnej aplikacji TOTUPOINT.

Ponadto COM-y przy Pl. Nowy Targ, ul. Zapolskiej i ul. Hubskiej wyposażone są w pokoje z przewijakiem dla dzieci i dorosłych.

Będzie jeszcze więcej udogodnień w COM-ach

Departament Różnorodności Społecznej Urzędu Miasta zapowiada, że w Centrach Obsługi Mieszkańca będą pojawiać się kolejne udogodnienia.

Dążymy do tego, by standardy w COM-ach były zgodne z zasadami projektowania uniwersalnego, a obiekty urzędu i usługi były dostępne, zrozumiałe i wygodne dla jak najszerszej grupy osób, bez potrzeby wprowadzania późniejszych „specjalnych dostosowań”. To nie jednorazowe działania, a trwający wciąż proces, którego ostatecznym celem jest urząd dostępny dla nas wszystkich
wyjaśnia Agnieszka Lewandowska, koordynator ds. dostępności.

Pracownicy i pracowniczki Centrów Obsługi Mieszkańca służą także wsparciem przy obsłudze spraw, odpowiadając na potrzeby danej osoby z niepełnosprawnością - np. przy obsłudze opłatomatu, systemu kolejkowego, wypełnieniu stosowanych wniosków i formularzy czy dotarciu do wyznaczonego stanowiska obsługi. Za zgodą takiej osoby obsługiwana jest ona poza kolejnością uregulowaną systemem kolejkowym.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama